همانطور که می دانید

خلاقیت کودکان به وجود دو عامل بستگی دارد: ژنتیک، و وجود مادر و پدری که همیشه پاسخگو باشند و مشتاق ایجاد انگیزه در کودکشان باشند. پس برای پرورش قوه خلاقیت در کودکان به نکات زیر توجه کنید.

پرورش خلاقیت در کودکان

• سعی کنید حس کنجکاوی کودک برای جواب را تشویق کنید. مثلا در پاسخ به سوال کودک بگویید: من نمیدونم، تو فکر میکنی چجوری میتونیم جوابشو پیدا کنیم؟”
  • سعی کنید که در مقابل خرید همه لوازمی که از آخرین عروسک ها و فیلم ها و کارتون های کودکان به بازار می آید، مقاومت کنید. این کار باعث رشد خلاقیت آنها می شود. به این خاطر که کودکان وقتی انواع لباس ها و لوازم بازی برایشان فراهم باشد از قوه ی تخیل استفاده نخواهند کرد.
  • به نظرهای مختلف احترام بگذارید. با گفتن: خب این هم راه خوبی برای نگاه کردن به موضوع است.” یا چه ایده ی خوبی! من هیچوقت بهش فکر نکرده بودم. بیا امتحانش کنیم” تبادل ایده ها را تشویق کنید.
  • سع کنید که اکتشافات کودکان را تشویق کنید. نظرات مشخص و انگیزشی بدهید، مثلا: چقدر جالب! تو با این بلوک ها یه راه مخفی درست کردی.” و …
  • از دست پاچه کردن کودکانی که از روش آزمون و خطا برای کسب نجربه استفاده می کنند دوری کنید و همیشه حامی آنها باشید حتی با حرف هایتان. نگویید: واقعا چه فکری کردی که این کار رو کردی؟”
  • برای پرورش خلاقیت کودکان سعی کنید با مطرح کردن سوال، شیوه ی تفکر مستقل و تخیلی را در کودک ایجاد کنید. در کارهای مختلف به او نگویید دقیقا باید چه کار کند.

پرورش قوه خلاقیت در کودکان

• از کمال گرایی بپرهیزید. کاردستی های او را انجام ندهید به این دلیل که شما بهتر و سریعتر آن را انجام می دهید. و حتی از اصلاح کردن و تکمیل کردن کاردستی کودک بپرهیزید. به آنچه که کودک درطول فرآیند انجام پروژه یاد گرفته است احترام بگذارید.
  • از عبارات منفی دوری کنید. نظرات مبتنی به قضاوت تجربیات خلاق را زیر سوال میبرند. امثلا این عبارت را هرچر نگویید: نه! اینجوری نباید انجامش بدی. بذار من برات درستش کنم” و امثال این
  • سعی کنید داستان ها و کارهای هنری کودک را روی یخچال یا روی تخنه مخصوص این کار به نمایش بگذارید و این گونه احترام خود را به او را نمایش دهید.
  • طنز به کودکان کمک می‌کند تا از هوش خلاق خود لذت ببرند. سعی کنید خیلی از اوقات باهم بخندید و به کودک بگویید که خیلی حرف خنده داری زده.
  • جهت پرورش قوه خلاقیت کودکان سعی کنید یک مکان امن و راحت برای کثیف کاری کودکان در نظر بگیرید که کودکان بتوانند در آن از هر نوع وسیله هنری استفاده کنند. کاغذ و مقوا، مدادشمعی، گچ، مارکر، چسب، برچسب، رنگ انگشتی و گل رس در اختیار کودک قرار دهید و اجازه بدهید که همه خلاقیت خود را به نمایش بگذارند.
منبع:

آرامش - ارائه دهنده:

مشاوره خانواده -

مشاوره ازدواج -

مشاوره کودک

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها